
Igrajte se gospodinjska opravila
Majhni otroci radi posnemajo starše in starejše sorojence. Zato lahko to izkoristite tako, da otroka naučite gospodinjskih opravil. Pomembno je le, da vse poteka skozi igro, na primer kot tekmovanje, kdo bo najhitreje pobrisal prah, pospravil posteljo, zložil perilo in podobno. Ali pa naj bo to igrica “gospodinjska opravila”, pri kateri otrok pomaga staršem na primer pometati, pomivati, zalivati rože ...
Opravila prilagodite otrokovi starosti
Starši se pogosto sprašujejo, katere naloge naj dodelijo otrokom, pri tem pa se ne zavedajo, da so otroci sposobni več, kot mislijo oni.
2 do 3 leta
Že najmlajši otroci lahko pospravljajo igrače, zlagajo knjige na polico in barvice v lonček, pobirajo smeti in brišejo prah.
4 do 5 let
Pri teh letih lahko otrok pogrne mizo oziroma razdeli pribor, krožnike in serviete, pomaga pri ločevanju pisanega, belega in črnega perila ter pri hranjenju hišnih ljubljenčkov.
6 do 7 let
Otrok naj pospravi posteljo, išče pare nogavic in zlaga perilo, v kuhinji pa vam lahko pomaga zlagati posodo v stroj ali pomivati posodo.
8 do 10 let
Otrok je sposoben pomesti, posesati in pomiti tla, pomaga vam lahko tudi pri pripravljanju hrane in kuhanju.
Nad 10 let
Pri teh letih so otroci sposobni oprati in obesiti perilo, nakupovati sestavine po seznamu ter pripraviti preprostejše jedi. Pri slednjem naj imajo vedno pri roki papirnate brisačke, s katerimi lahko očistijo morebitno nesnago.
Določite nagrade
Nagrade naj ne bodo denarne, temveč v obliki ugodnosti. To so lahko tudi preproste nalepke, ki bodo razveselile predvsem najmlajše otroke. Starejši otroci pa si z rednim opravljanjem gospodinjskih opravil lahko prislužijo na primer družinski izlet, kosilo ali film v kinu po izbiri zmagovalca.