Decorative pattern
Decorative cotton image

Tako boste vzpostavili odprto komunikacijo med vami in vašim mladostnikom

Clock icon

Čas branja:6 min

Paloma 12 Web Naslovna Komunikacija Z Mladostnikom Decorative shadow Decorative cotton image

Najstniška leta so lahko za mnoge družine težka in v izziv. Predvsem so na preizkušnji odnosi, ki se lahko vidno poslabšajo. Gre namreč za obdobje, v katerem pogosto postane prav komunikacija tista, ki je med starši in mladostnikom nerazumljena, posledično pa napeta. Mladostniki skozi to obdobje namreč razvijejo svoje ideje, vizijo za prihodnost, vrednote in prepričanja. Prav te pa se velikokrat razlikujejo od vrednot in prepričanj staršev, družine ali okolice. Odprta komunikacija je most med mladostnikom in starši. Le tako lahko uspešno krmarite skozi to obdobje in še bolj okrepite medsebojne odnose in zaupanje.

Decorative background
Paloma 12 Web Komunikacija Z Mladostnikom 03
 

Težave, ki lahko vplivajo na komunikacijo med starši in mladostnikom

Mladostništvo je čas hitrih sprememb, ne samo za mladostnika, ampak tudi za starše. Mladostniki vedno bolj komunicirajo s sovrstniki in vse manj s starši, saj razvijajo svojo identiteto in nujno potrebujejo potrditev tudi s strani svojih vrstnikov in družbe. Staršem ta umik predstavlja odmik od njihovih odnosov, saj je komunikacije manj, mladostnik pa uveljavlja svoje potrebe, želje in raziskuje svet. Starši želijo mladostniku najboljše, zato bi ga radi zaščitili pred neuspehi in slabimi izkušnjami. Tako težje slišijo mladostnikove potrebe, komunikacija pa posledično postane težavna. Pri tem se je pomembno zavedati, kaj je tisto, kar dela komunikacijo zdravo.  

Paloma 12 Web Komunikacija Z Mladostnikom 01
 

Načini vzpostavljanja odprte komunikacije

Trden odnos med staršem in mladostnikom zahteva zdravo, pozitivno in odprto komunikacijo.    

Tukaj je nekaj nasvetov, da bo ta lažje stekla:    

  • Namesto zahtev bodite raje zgled. Tako vam bo mladostnik zaupal in bo lažje sprejemal vaša mnenja in nasvete.  
  • Dovolite jim raziskovanje. Mladostništvo je čas iskanja samega sebe, ob tem bodite mladostniku raje trdna opora.  
  • Bodite pozitivna avtoriteta, torej oseba, ki predstavlja varnost. S tem bodo vaše meje slišane in spoštovane.   
  • Odprto komunicirajte o občutljivih temah. O spolnosti, drogah in čustvih je težko razpravljati, a če želite dobro komunikacijo, morate biti odprti in ponuditi varen prostor za pogovor.  
  • Bodite oseba, ob kateri je mladostnik lahko to, kar je, in lahko pove, karkoli čuti. Tako boste pomemben zaupnik mladostniku.  
  • Nudite čustveno podporo. Mladostništvo je čas čustvenih viharjev, zato vas mladostniki potrebujejo.  
Paloma 12 Web Komunikacija Z Mladostnikom 02
 
  • Iščite skupne rešitve, ne samo tistih, za katere vi menite, da so pravilne. Mladostnik se bo tako čutil slišanega, upoštevanega in vključenega.   
  • Mladostnikova naloga je, da odraste in postane samostojna odrasla oseba. Starši ste pri tem pomemben sopotnik, zato je pomembno, da razumete proces osamosvajanja mladostnika in ga pri tem usmerjate.  
  • Preživite veliko časa skupaj in ob različnih aktivnostih. Kakovostno preživet skupen čas mladostniku predstavlja trdno medsebjno povezanost in trden stik s starši.  
  • Pohvalite mladostnika, opazite njegov trud in dosežke. Tako se bo mladostnik čutil pomembnega in slišanega z vaše strani, kar mu bo krepilo samopodobo in samozavest.  
  • Starši morate skrbeti za svojo regulacijo stresa. Vedite, da niste mladostnikov prijatelj, ampak starš. Mladostnik namreč ob sebi potrebuje stabilnega, odgovornega in skrbnega odraslega.  
  • Več poslušajte, manj govorite. Ko se starš in mladostnik med sabo poslušata, ne samo govorita in trdita svoje, se lahko v mnenjih tudi slišita. Sicer sugeriramo svoje mnenje, ne vemo pa, kaj nam drugi želi povedati. 
  • Vedno priznajte, kadar se motite. Ko starš prizna svoje napake in zmotljivost, se tudi mladostnik uči sprejemati odgovornost zase, namesto upiranja in izmikanja.  
Paloma 12 Web Komunikacija Z Mladostnikom 04
 

Konflikti so neizogibni, a zdravi

Ljudje se konfliktov bojimo, saj menimo, da za nas niso dobri in bi zmeraj moralo biti vse samo lepo. Vendar so konflikti nujna sestavina vsakega zdravega odnosa. Pomembno se je le naučiti, kako jih reševati. Mladostniki se tega učijo skozi izkušnje s starši. Kakor jih namreč starši naučijo razreševati spore in konflikte, tako se bodo v odnosih tudi sami soočali s konflikti. Odprta komunikacija tako omogoča, da bodo znali v težkih situacijah, ko se bodo znašli sredi sporov, nesporazumov in v težavnih okoliščinah, ki prispevajo h konfliktom, slednje uspešno razrešiti. Konflikti nas namreč v odnosih lahko medsebojno povežejo, okrepijo zaupanje in izboljšajo komunikacijo. Ta izkušnja pa ustvari med staršem in mladostnikom občutek, da bodo skupaj iskali rešitve in podporo tudi takrat, ko bo konflikt večji, resnejši in težji. V nasprotnem primeru pa vsak najmanjši konflikt spodkoplje odnos med mladostnikom in starši, zato komunikacija med njimi postaja vse bolj negativna, tudi v obdobju, ko ni konfliktov. Primeri negativne komunikacije vključujejo pritoževanje, ostro kritiziranje in vpitje z namenom manipulacije, da bi izsilili svoje zahteve.  

Paloma 12 Web Komunikacija Z Mladostnikom 05
 

Najstništvo je obdobje rasti in samoodkrivanja

Za najstnike je mladostništvo čas izjemne rasti in samoodkrivanja. Posledično krmarijo skozi nove spremembe, čustva in odnose. V tem obdobju postajajo neodvisni, vedno bolj samostojni, odgovorni in zreli, kar je tudi cilj. Prav zaradi te spremembe se komunikacija s starši zaostruje, staršem pa morda ne pomaga postavljanje meja, kot so bili tega vajeni včasih, zato so ob tem nemočni. Starši seveda čutijo naravno željo po ohranjanju nadzora, da bi zaščitili svoje otroke. Tako komunikacija postaja napeta, kar pa mladostnika potisne še dlje od samega sebe, mu povzroči še večjo stisko ter razdor v komunikaciji. Odprta komunikacija pomeni, da otroku dovolimo raziskovati svet in sebe, a se obenem zanimamo za njegovo življenje, ideje, vrednote, odločitve. Ko kot starši skušamo razumeti mladostnikovo življenje, bo mladostnik z veseljem delil z nami vse, kar se v njem dogaja. Že samo prek tega odprtega pogovora bo razumel in presodil, kako naprej, kje so rešitve in kaj je tisto, kar je zanj najprimernejša odločitev ter pot. Prav to je umetnost odprtega dialoga, ki ohranja zdravo raven pogovorov in odnosov.  

Paloma 12 Web Komunikacija Z Mladostnikom 06
 

Zadovoljen starš, zadovoljen otrok, dobra komunikacija

Večkrat odrasli pozabimo, da prepreka v komunikaciji nastane prav zaradi tega, ker smo kot odrasli v stiski, pod stresom, ker imamo lastne nerazrešene vsebine. Prav te nerazrešene stvari in neregulirana čustva odraslega pa lahko projiciramo na mladostnika, saj običajno stresemo nezadovoljstvo prav na svoje otroke in najbližje. Mladostnik tudi sicer čuti, da starš ni dobro in da je v stiski, zato se v stiski znajde tudi mladostnik sam. Tako je zelo pomembno, da starši zmorejo poskrbeti zase, svojo samoregulacijo in soočenje s stresom. Na ta način bodo tudi mladostniku lahko stali ob strani, ga razumeli, podpirali in bodo tako njegov najboljši sopotnik.  

Mladostnik mora slišati, da ga imate radi 

Starši imajo najpomembnejši in stalni vpliv v otrokovem življenju. So osebe, na katere se najstniki obrnejo po nasvete, odgovore in varnost. S komuniciranjem razvijate mladostnikovo samopodobo, samozavest, dobre odnose in spretnosti za sprejemanje zdravih življenjskih odločitev. Prav zato mora mladostnik slišati, da ga imate radi. S tem bo čutil vašo skrb in se počutil stabilnega. Mladostništvo je namreč za mladostnike stresno obdobje zato, ker postajajo odrasli, čeprav to še niso. Zato nimajo vseh orodij in strategij, da bi izzive, ki jih odraslost prinaša, zmogli regulirati. Ko mladostnik od starša sliši in vidi, da ga imajo starši radi, se namreč počuti volj varnega, stabilnega, cenjenega, spoštovanega in v sebi močnega. Zato je prav izkazovanje te ljubezni največji in najpomembnejši most do odprte komunikacije. 

Pripravil: Drago Švajger, mag. ZDT, psihoterapevt, ustanovitelj in strokovni vodja Uglašeni odnosi, center za psihoterapijo, svetovanje in izobraževanje 

Oglejte si tudi

E-novice

Ostani na tekočem z ekskluzivnimi trenutki, nasveti in novostmi iz sveta Palome!

Hvala za prijavo na Palomine e-novičke!

Za uspešen zaključek prijave klikni na povezavo, ki smo jo poslali v tvoj e-nabiralnik.

Tam te čaka naše sporočilo in povezava, s katero potrdiš svoj e-naslov. Veselimo se, da bomo s tabo lahko delili naše novosti, fantastične trenutke in palomastične trike za vsakdan.
Decorative feather
Hash sign

Sledi nam
na družbenih omrežjih

Ta stran uporablja piškotke

Na našem spletnem mestu uporabljamo naslednje piškotke za zagotavljanje najboljše uporabniške izkušnje: nujno potrebni, analitični. Več informacij.