Zastavite si realne cilje
Postavite si jasne cilje, ki naj bodo predvsem realni. Če si želite na primer začeti teči, naj ne bo cilj preteči maraton, temveč le na primer 10 kilometrov. Določite, do kdaj želite doseči končni cilj in posamezne mejnike do cilja, ter vsakega izmed njih opredelite tudi časovno. Določite, koliko želite preteči do na primer poletja ali v kolikšnem času želite preteči 10 kilometrov. Nato ta cilj razdelite na več manjših delov in se jih lotevajte postopoma. Za dosego ciljev boste potrebovali tudi veliko mero motivacije.
3 načini za ohranjanje motivacije
1. Korak za korakom
Uresničevanje ciljev se začne postopoma, zato ne pretiravajte in ne prehitevajte. Cilje razdelite na manjše, obvladljive dele ter se jih lotite postopoma.
Če je vaš cilj več telovaditi, na primer pri vsaki vadbi dodajte eno ponovitev vaje več, uporabite nekoliko težje uteži ali tecite dodatno minuto.
Če je vaš cilj bolj zdravo prehranjevanje, začnite na primer tako, da sok ali druge sladke pijače zamenjate z vodo, manj solite hrano ali pri kuhanju uporabite manj maščobe ter odvečno maščobo popivnate s papirnato brisačko.
2. Dovolite si “grešiti”
Seveda se je treba ciljev držati, vendar prestroge meje običajno rodijo odpor, zato si za zagotavljanje dolgoročne motivacije občasno dovolite tudi kakšen “greh”.
Zunaj je temno in mrzlo, zato bi vam veliko bolj kot potenje v telovadnici zdaj prijalo poležavanje na kavču. Določite, kolikokrat na teden boste telovadili, in se tega držite. Dneve za telovadbo pa si izberite sami glede na počutje in čas. Tako boste imeli občutek, da imate kljub zastavljenemu telovadnemu režimu tudi nekaj svobode, kar bo pomagalo ohranjati vašo voljo do vadbe.
Pri prehranjevanju na primer upoštevajte pravilo 80/20; v 80 % časa jejte uravnoteženo in zdravo, v 20 % pa si lahko privoščite tudi kakšno pregreho.
3. Nagradite se za vsak uspeh
Uspeh spodbuja motivacijo, zato slavite tako velike kot male zmage. To vam bo dajalo zagon ter ohranjalo motivacijo za doseganje končnega cilja.
Za vsak opravljeni trening si čestitajte ter se nagradite na primer z razvajanjem. To je lahko kava s prijateljico, urica na družbenih omrežjih ali sproščujoča kopel.
Ko vam bo uspelo jesti zdravo na primer ves teden oziroma vsaj 80 % časa, se pohvalite in si za nagrado privoščite svojo najljubšo sladico, vendar ne pretiravajte s količino.
Pa srečno!