Prijateljstev ni vedno lahko ohranjati
Raziskave potrjujejo, da so posamezniki z vsaj eno močno prijateljsko vezjo srečnejši, zadovoljnejši in lažje uravnavajo svoj stres.
Ob sebi je dobro imeti prijatelje, s katerimi smo resnično povezani. Vendar ni vedno lahko spoznati takšnih ljudi. V že obstoječih prijateljstvih pa lahko pride do oddaljevanja in izgubljanja stika.
Prijateljske vezi se najpogosteje pričnejo krhati v odraslem obdobju, saj smo vpeti v različne vloge. Prijateljstvo najpogosteje slabi ali se celo konča zaradi razlogov, kot so nov partner, menjava službe, fizična razdalja zaradi selitve, starševstvo, spremembe življenjskega sloga in morda celo vrednot ter nove prioritete, zaradi katerih se ne zmoremo več globlje povezati.
Načini za ohranjanje zdravih prijateljstev
Za razvijanje in ohranjanje dobrih prijateljstev tudi na dolgi rok sta potrebna trud in čas.
- Ne skrivajte svojih čustev. Zelo pomembno je, da ste čustveno dostopni in odprto govorite o tem, kar čutite in doživljate.
- Bodite iskreni in pristni. To ustvarja občutek zaupanja in spoštovanja.
- Ne zavzemajte celotnega prostora. V zdravih odnosih se morate slišati in poslušati.
- Spoštujte prijateljeve meje. S tem pokažete, da vam je mar za njegova čustva in počutje.
- Naj vaš prijatelj ne bo vaš tekmec. Privoščite mu uspeh, kar bo vajino prijateljstvo okrepilo.
- Gojite rutino. Skrbite za redna druženja, s čimer boste ohranjali stik.
- Ostanite povezani. Izkoristite prednosti družbenih omrežij in ostanite povezani prek sporočil, videoklica ali telefona.
- Ne imejte prijatelja za samoumevnega. S tem sporočate, da ga ne cenite dovolj.
- Opravičite se, ko naredite napako. Opravičilo je odraz vaše zrelosti in odgovornosti.
- Ne zasedajte prostora s samo svojimi temami. Dovolita si, da oba enakovredno govorita o sebi in svojem življenju.
- Od prijatelja ne pričakujte preveč. Previsoka pričakovanja lahko pripeljejo do nerealnih zahtev in posledično konfliktov ter nesoglasij.
- Ubesedita, kar se vama dogaja. Naj bo prijateljstvo prostor, kjer ste lahko odkriti in komunicirate odprto.
Konflikti lahko izboljšajo prijateljski odnos
Konflikti niso prijetni, zato si jih seveda ne želimo in se jih na nek način tudi bojimo. Strah nas je, da bi lahko pripeljali do morebitnega nesoglasja in prekinitve odnosa. Vendar pa so konflikti in nesoglasja neizogiben del vsakega prijateljstva. Pomembno je le, da se jih naučimo razreševati. Tako lahko odnos še poglobimo.
Spletna prijateljstva niso dovolj
Na stotine spletnih prijateljev ni isto, kot če imate enega tesnega prijatelja, s katerim lahko preživite čas v živo. Spletni prijatelji vas ne morejo objeti, ko nastopi kriza, obiskati, ko ste bolni, ali praznovati veselega dogodka z vami. Najpomembnejše in najmočnejše povezave se zgodijo, ko odnos poteka iz oči v oči. Takrat skupaj doživljamo neprecenljive trenutke, ki ostanejo v spominu in gradijo pristen stik ter odnos.
Prijateljstva ne ohranjajte za vsako ceno
Dober prijatelj ne ogroža vaših vrednot, dopušča, da se včasih ne strinjata, ni vaš tekmec in vam ne vzbuja občutkov manjvrednosti, temveč vas spoštuje in upošteva. Če vas torej oseba poskuša nadzorovati, vas kritizira, zlorablja vašo dobronamernost ali v vaše življenje vnaša neželeno dramo ali negativne vplive, je čas, da znova ocenite prijateljstvo in poskrbite zase.
Prijateljski odnos je rezultat obojestranskega dela
Za odnos nam mora biti mar in zanj se morata truditi obe strani. Temelj zdravih odnosov je namreč sprejemanje odgovornosti za kakovost medsebojnega stika in odnosa.
Pravi prijatelj je oseba, ki nam je vedno na voljo. Kadar jočemo, smo jezni, melanholični, ko pademo, pa tudi, ko rastemo in uspevamo. V pravem prijateljstvu je vedno prostor za podporo. Naj bo to merilo zdravega in uglašenega prijateljstva.
Drago Švajger, mag. ZDT, vodja in ustanovitelj Uglašeni odnosi, center za psihoterapijo, svetovanje in
izobraževanje