Odnosi so naš največji vir moči
Ves stres, ki ga doživljamo v službi in ga prinaša vsakodnevno življenje lahko premaga prav odnos. Zato je pomembno kakšno vez in odnos gradimo v partnerskem odnosu. Bolj kot smo drug drugemu podpora bolj se ustvarja varna povezanost in vzdušje. Na ta način pa dobimo moč in pogum, da začnemo stvari spreminjati na bolje. Partnerski odnos s tem dobi nov prostor za rast. V odnosu postaneta opazovalca potreb drug drugega in jih lahko pričneta zadovoljevati.
4 potrebe, ki jih v odnosu potrebujeta ženska in moški
Vsak posameznik/ca ima svoje potrebe za zadovoljujoče partnersko življenje. Bolj, kot te potrebe zadovoljujemo, bolj se veza krepi in utrjuje. Zato je pomembno, če te potrebe poznamo in jih definiramo. Le tako jih bosta lahko zadovoljevala.
Potrebe, ki jih v odnosu potrebuje ženska:
- Prijaznost, spoštljivost in empatijo: ženska svojo ženstvenost prebudi le, če je v odnosu obravnava na ta način. Takrat ima lahko prostor zase.
- Poštenost in iskrenost: ženska bo lahko bila varna v odnosu le, če ima ob sebi iskrenega in poštenega partnerja. Sicer bo v vezi nastajala čustvena distanca.
- Pogum: velikokrat v odnosu zaradi strahu, nemoči zamrznemo in ne ukrepamo, ko nastanejo težave ali ko se ženska znajde v nemoči. Takrat potrebuje ob sebi pogumnega partnerja, ki ji ponudi rešitev in moč.
- Nežnost dotika: v nežnosti se odnos lahko močno poglobi, za žensko je to lahko največji vstop v odnos in krepitev povezanosti.
Potrebe, ki jih v odnosu potrebuje moški:
- Pohvala: moški potrebuje potrditev. S to potrditvijo si kot partner lahko bolje zaupa in skrbi za zadovoljene potrebe obeh.
- Ranljivost: moški so težje ranljivi. Zato je zanj še posebej pomembno, če ima v partnerskem odnosu prostor za ranljivost. Takrat se odnos še posebej utrdi.
- Želi, da ste vpeti v njegove hobije: s tem se počuti slišan in potrjen. To bo spodbujalo medsebojno povezanost in krepilo vez.
- Opustite potrebo po nadzoru: moški se oddalji od odnosa, ko se počuti da je nadzorovan. Gradita na zaupanju, le to bo zmanjšalo potrebo po nadzoru.
Nihče ni popoln
Povezanost med pari pogosto upada, ker smo tako zahtevni do sebe. Posledično do drugega. Postavimo si velike cilje in zahteve, ki jih težko uresničimo. Partnerja pa začnemo dojemati, kot nepopolnega, s pomanjkljivosti in slabostmi. To vezo oddaljuje in nas dela nesrečne.
Nihče ni popoln. Zato še vedno lahko verjamete, da je vaš partner izjemen in fantastičen, medtem ko opažate njegove pomanjkljivosti. Pravo partnerstvo pomeni videti svojega partnerja takšnega, kakršen je v resnici in ga vseeno imeti rad. Ker ga/jo najbolje poznate jim lahko odpustite človeške napake.
Predvsem pa odpuščajte tudi sebi in svojim napakam. Pripravljenost na odpuščanje presega osnovne potrebe v razmerju in vajin odnos popelje v novo kraljestvo zvestobe in zaupanja.
Drago Švajger, mag.ZDŠ, vodja in ustanovitelj centra za psihoterapijo, svetovanje in izobraževanje Uglašeni odnosi.