Pomembno je, da otroku omogočite svobodo za samostojen razvoj, hkrati pa mu zagotovite varnost – tudi na spletu. Paziti morate, da otroci razumejo, da jim želite pomagati, jih naučiti samostojnega in odgovornega ravnanja tudi v digitalnem svetu in, da jim ne želite odvzeti svobode ali jih nenehno nadzorovati.
Aplikacije starševskega nadzora
Nekateri starši se poslužujejo aplikacij starševskega nadzora, ki nudijo različne možnosti in stopnje starševskega nadzora. Aplikacije nudijo nadzor nad lokacijo gibanja telefona, beležijo opravljene klice, prejete in poslane SMSe, čas uporabe posameznih iger in družabnih omrežij... Pri tem se je treba zavedati problematike posega v otrokovo zasebnost, saj se lahko pojavijo posledice zaradi pretiranega nadzora, kot so: vdor v osebni prostor otroka, varnost osebnih podatkov (podatki se shranjujejo na strežnik ponudnika), nekateri otroci, še posebej najstniki, pa lahko to občutijo kot nezaupanje s strani starša.
Požarni zid in protivirusni program
Svoj računalnik in ostale naprave zaščitite s požarnim zidom in protivirusnim programom, ki ga redno posodabljajte. Vse digitalne naprave z zasloni naj otroci uporabljajo v skupnem prostoru, tako, da boste lahko skupaj z njimi varno raziskovali internet – pustite jim, da vas kaj novega o digitalnih tehnologijah naučijo tudi oni!
Vzpostavite dialog
Pomembno je, da se otroci zavedajo, da je spletna nevarnost lahko enaka nevarnosti v resničnem svetu – še posebej pogovor z neznanci. Prošnje za prijateljstvo na družabnih omrežjih naj tako sprejemajo samo od ljudi, ki jih osebno poznajo, gesla svojih računov, svojega naslova, telefonske številke in drugih osebnih informacij naj ne delijo z drugimi ljudmi, objave na družabnih omrežjih pa naj bodo primerne, saj kot vemo – ko je nekaj enkrat na internetu, ostane na internetu.
Sodelovanje in zaupanje med starši in otroci je lahko zelo zahtevno, a hkrati izrednega pomena. Otroci si pogosto želijo svobode, starši pa jim želijo nuditi čim večjo varnost. Če boste do otroka pristopili z dialogom namesto monologom, vam bo otrok hvaležen; uspeh je mogoče doseči le z varnimi in smiselnimi kompromisi. Sedaj pa varno na splet!