Slovenska velikonočna jajca
Kdo še ni slišal za pisanice? Slovenske pisanice sodijo med najlepše primerke okrašenih velikonočnih jajc v Evropi. Na Štajerskem jih imenujejo pisanke, v Prekmurju reménke, na Koroškem pisánke, v Beneški Sloveniji pa kar pierha. Vsaka pokrajina ima značilne motive in način izdelave, ki se že stoletja prenaša iz roda v rod. Včasih so mlada zaljubljena dekleta rdeče pisanice podarjala fantom kot sporočilo ljubezni ali razočaranja. Kaj je bilo točno sporočilo, so fantje lahko razbrali kar s pirha, saj so dekleta nanje zapisala svoje misli.
1. Preprosta tradicija je najboljša
Vse staro se vrača – ne samo v modi, temveč tudi v vsakdanjem slovenskem življenju. Kljub veliki izbiri barvil za velikonočna jajca skoraj vsaka slovenska hiša še vedno pripravi tradicionalne pirhe, barvane v čebulnih olupkih, ki jajca obarvajo v čudovite rdečo-rjave odtenke. Naravno barvanje jajc je tudi trajnostno in prijazno okolju – za vzorce poskrbimo z nekaj svežega zelenja, kot so detelja, travniške rože ali regrat. Stare najlonske nogavice razrežemo na majhne kose in jih s sukancem tesno ovijemo okoli jajca (prej na jajce položimo poljubno zelišče). Čebulne olupke prelijemo z mrzlo vodo in pustimo, da se nekaj časa namakajo. Ko voda zavre, zmanjšamo jakost ognja in pustimo, da se jajca počasi kuhajo še 10 minut. Pirhe lahko pobarvamo tudi z ognjičem, koprivami ali rdečim zeljem.
2. Marogasti lepotci
Brivska pena? Zakaj pa ne! Za preproste, a ljubko marogaste pirhe potrebujete le skodelico brivske pene in nekaj kapljic poljubnih jedilnih barv. Jajca trdo skuhajte, nato pa še vroča pomočite in povaljajte v pisani brivski peni. Ko dobijo želen vzorec, jih postavite na suho podlago, kjer se bodo do konca posušili in voila! Marogasti pirhi!
3. Elegantni pirhi z malo truda
Barvne servietke popestrijo marsikateri jedilno mizo, porabimo pa jih lahko tudi na drugačne načine. Eden izmed teh je – okraševanje pirhov! Paloma ima na voljo veliko izbiro čudovitih, enobarvnih servietk in servietk z vzorcem. Servietke razrežemo na poljubne oblike. Jajca trdo skuhamo in jih še vroča premažemo z jajčnim beljakom – pazimo, da se ta ne posuši. Na premazano jajce pritisnemo servieto in jo še enkrat premažemo z beljakom. Ko z okraševanjem zaključimo, počakamo, da se jajca posušijo in jih na koncu za lep sijaj premažemo še z oljem.
4. Jajčka presenečenja
Barvanje s Paloma robčki je morda še najbolj zabavno. Vroča pravkar kuhana jajca, položimo v sredino robčka, ki ga tesno ovijemo okoli jajca. Robček zvežemo s sukancem ali elastiko. Na robček nakapljamo poljubne jedilne barve in ga malce poškropimo z vodo – vendar ne preveč, saj potem barva ne bo tako intenzivna! Pustimo, da se robčki posušijo – če smo nepotrpežljivi, jih lahko damo kar v ventilatorsko pečico, ki jih bo posušila hitreje. Ko se robčki posušijo, jih nežno odvijemo – kot bi odpirali darilo presenečenja!
Dodatni nasveti za super pirhe
- Jajca kuhamo v vreli vodi, vendar ne v brbotajoči, saj se lupine hitro poškodujejo. Velikonočna jajca je najboljše kuhati počasi na manjši vročini. Potrpežljivost šteje!
- Nekaj žlic kisa v vodi poskrbi za manj počenih jajčnih lupin.
- Če želimo, da so barve bolj izrazite, jajca pred kuhanjem namočimo v kis, ki bo jajčno lupino pobelil.
- Sijaj lahko pridobimo z nekaj masla, olja ali živalske masti, ki jo premažemo čez okrašeni pirh. Velikonočna košarica bo na tak način še bolj dišala!
Lepotci slovenskih velikonočnih miz prikažejo našo povezanost s tradicijo in našo kreativno žilico. Že veste, kakšni pirhi bodo letos okrasili vašo jedilno mizo?